Stephen Jones Sergisi Vakko Moda Merkezi’nde

Sanatın “şapka çıkarttığı” sergi dünya müzelerinden sonra şimdi İstanbul’da… Stephen Jones and the Accent of Fashion Vakko Moda Merkezin’nde sanat ve moda severlerle buluşuyor.

Stephen Jones Sergisi’ne sizler için gittik,gezdik ve gördük. : ) Yardımlarından ve ilgisinden dolayı Carolin Almozlino’ya çok teşekkürler.

Haber ve fotoğraflar:Suna PARLAK

 

 

 

 1934 Türkiye’sinde şapkayı moda haline getiren Şen Şapka’dan, Türkiye’nin en köklü moda markası olmaya kadar geçen süre içinde, moda, sanat ve tasarım endüstrileri arasında bir köprü kuran Vakko, bu vizyonunu bir kez daha hayata geçiriyor. 2011 yılında Wallpaper dergisi tarafından dünyanın ‘En İyi Çalışma Alanı’ seçilen Vakko Moda Merkezi’nde, Türk moda ve sanatseverleri, dünyaca ünlü şapka tasarımcısı Stephen Jones ile buluşturuyor.

20. ve 21. yüzyıllarının en radikal şapka tasarımcısı olarak bilinen Stephen Jones kariyerinin 30. yılını Stephen Jones & the Accent of Fashion retrospektif sergisi ile kutluyor. Sanatın “şapka çıkarttığı” sergi dünya müzelerinden sonra şimdi İstanbul Vakko Moda Merkezi’nde başlıyor. Bu çok özel sergi birçok dünya devi ile çalışan şapka tasarımcısı Stephen Jones’ın dünyasını kendi koleksiyonu için yaptığı tasarımlarının yanı sıra Jean Paul Gaultier, Thierry Mugler, Comme des Garçons, Claude Montana, John Galliano, Christian Dior, Azzedine Alaïa,Walter Van Beirendonck, Marc Jacobs ve daha birçok marka için tasarladığı şapkaları gözler önüne seriyor.  Bir şapka dehasından modaya şapka giydiren 4 farklı temada 180 olağanüstü tasarımın yanı sıra Stephen Jones’un bu sergiye özel tasarladığı Türk kreasyonları “Turkish Entree” alanında Stephen Jones’un Şen Şapka’dan seçtiği çok özel bir şapka ile yer alıyor.

1.’ADVENTURE’ /MACERA:İlk tema Jones’un Travelogue(Yolculuk Filmi) koleksiyonundan ‘Londra’ adlı şapkanın büyütülmüş versiyonu ile takdim edilmiştir.

2.’SCIENCE’ /BİLİM:Serginin ikinci temasi olan bilim,Jones’un uzay çağına olan ilgisini ve küçük bir çocukken okulda en başarılı olduğu konular olan bilim teknolojiye olan merakını inceler.Bu konunun açılışını yapan şapka,çalışmaları arasında gerçek bir klasik örneği olan Soho’un büyütülmüş versiyonudur.

3.’ROCOCO’/ROKOKO:Stephen Jones,rokoko stilinin barok stilden daha lirik,daha etkileyici ve daha bireysel olduğunu ve geniş anlamda doğanın asimetrisi ile alakalı olduğunu düşünür.

4.’GLAMOUR’/CAZİBE:Son tema olan Cazibe,başka şeylerin yanı sıra Primadonnalar hakkındadır ve bu da değişik boyutlarda pek çok görkemli silindir şapkaların yaratılmasına yol açmıştır.

Açılış daveti için İstanbul’a gelen Stephen Jones; “Kariyerim boyunca, tasarladığım şapkalar Kuzey’den Güney’e, Batı’dan Doğu’ya pek çok sınır geçti. İstanbul’un bu muhteşem serginin dünya turundaki ilk durağı olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bir şapka dükkanı olarak hayata başlayan Vakko’nun, benim şapkalarıma Türkiye’de ev sahipliği yapması ne kadar şahane!” dedi.

 

 

 

Stephen Jones’un olay yaratan sıradışı retrospektif sergisi 8 Nisan – 7 Haziran boyunca Vakko Moda Merkezi’nde… : ) Sakın kaçırmayın !

Reklamlar

Stephen Jones Sergisi Vakko Moda Merkezi’nde” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s